Cena primátora statutárního města Jihlavy

Za přínos pro sport

Cena primátora

Zdeněk Überhuber

basketbal

Radost oceněného i primátora

Ačkoli je Zdeněk Überhuber třebíčským rodákem (*1937), spojil svoje jméno hlavně s jihlavským sportem, respektive školstvím (učitel tělesné výchovy). Jako aktivní hráč nejprve „přičichl“ k fotbalu, který provozoval do 35 let. Později se věnoval volejbalu. Jeho hlavní láskou byl ovšem basketbal.

„V něm se člověk po individuální stránce více ukáže a je na vyšší úrovni než fotbal,“ vysvětlil Zdeněk Überhuber, proč dal sportu pod bezednými koši přednost. Po palubovce se proháněl od svých 15 do 57 let. Úctyhodný výkon! Hrál krajskou soutěž, divizi a 2. ligu.

Již od roku 1959 se Zdeněk Überhuber angažoval v basketbale jako kouč. Vedl jihlavské dorostence (postup do ligy 1972), dorostenky a muže. Trénoval i na třešťském gymnáziu, kde položil základy basketbalu. Koučování dal sbohem v roce 1995. Kromě trenérské vykonával od roku 1972 i funkci rozhodčího v okresních a krajských soutěžích.

Dlouhých 22 let (1980 – 2002) působil Zdeněk Überhuber v klubu BK Jihlava (dříve TJ Spartak) jako organizační pracovník. Později pomáhal při utkáních u stolku časoměřičů a spolupracoval s Jihlavskými listy, jejichž sportovním redaktorům dodával zápasové poznatky.

Jelikož pracoval hlavně s mládeží, dostal Zdeněk Überhuber od moderátora galavečera otázku, jestli není špatně, že moderní generace dětí často vysedává s tabletem a telefonem v ruce, nebo u počítače, než by sportovala. „Já myslím, že ne,“ rozesmál obecenstvo v sále. „Člověk se musí přizpůsobit, aby šel s dobou,“ dodal.

Závěrem si vzal slovo primátor Petr Ryška. „Mám obrovskou radost, že mohu pana Zdeňka ocenit, protože jsme se dlouhé roky potkávali na bazénu. Já byl dole jako trenér plavání, on byl o dvě patra výše u basketbalu. Pro sport odvedl velké penzum práce a takových lidí já si nesmírně vážím. Udělení této ceny mě pokaždé dojme,“ prozradil.