Sportovec roku

Sportovec roku

Eduard Kubelík

Atletika Jihlava - atletika

Miami, Bahamy a potom Paříž?

Atlet Eduard Kubelík je opět nejlepším sportovcem jihlavského regionu.
Michal Boček

Anketu Sportovec Jihlavska jste vyhrál potřetí v řadě. Není to pro vás již trochu nuda?
Ani ne. Čím častěji chodím na pódium, tím jsem nervóznější (úsměv).

Pročpak?
Dříve jsem více předpokládal, že bych mohl anketu vyhrát. Letos jsem v to vůbec nedoufal.

Kdo by onehdá řekl, když vás atletický kouč Jiří Švec objevil na středoškolských závodech, že budete se třemi triumfy patřit k legendám Sportovce Jihlavska?
Nikdo. Možná ani pan Švec by tomu nevěřil. Ani já sám tomu nevěřím, co všechno se kolem mě děje, a jak rychle se to všechno seběhlo.

Za rok počtvrté?
Uvidíme… Když se podaří nějaký dobrý výsledek na mistrovství republiky, na „Evropě“, nebo se dostanu na olympiádu, tak se to možná podaří.

Pro koho z letošních spolunominovaných byste hlasoval vy?
Těžká otázka. Úplně nevím (přemýšlí). Ale určitě jsem fandil klubové kolegyni Nikče Musilové, aby i ona dostala nějakou cenu.

Čím to, že jihlavská atletika sklízí v posledních letech jeden úspěch za druhým? Zdaleka to není jenom o Kubelíkovi. Přidali se další závodníci…
Máme stejnou trenérku (úsměv). Ve vší skromnosti snad mohu říci, že jsem odstartoval výsledkový boom, kterého se ostatní chytli. Máme v klubu hodně talentovaných závodníků a kvalitních trenérů a dohromady to výborně funguje.

Zmínil jste trenéry. Konečně došlo v rámci Sportovce Jihlavska i na vaši trenérku Evu Suchou. Máte radost?
Z jejího prvenství mám upřímně ještě větší radost než z mého. Ani by mi nevadilo, kdybych nevyhrál. Hlavně, že byla oceněna ona. Zaslouží si to.

Padla nějaká sázka, jestli půjdete na pódium oba.
Jelikož momentálně studuji v Praze, a proto se s trenérkou tolik nevidíme, nevsázeli jsme se. Já jsem rád, že se dostalo na oba, a ona určitě také.

Paní trenérka se obecně drží raději v pozadí vašich úspěchu, a nechce být moc vidět, že?
Je to tak. Vsadím se, že by byla nejraději, kdyby jenom přišla, převzala cenu a rychle odešla. Ale měla hezký proslov (úsměv).

Zítra (minulý pátek – pozn. red.) odlétáte do Ameriky na reprezentační soustředění. Máte již sbaleno?
Napůl (úsměv). Začal jsem se chystat, než jsme jeli na tento galavečer. Po návratu domů budu pokračovat.

Kam máte namířeno?
Do Miami, kde budeme plus minus měsíc. Chvíli před mistrovstvím světa štafet se přesuneme na Bahamy, kde se šampionát koná.

Bude kromě tvrdého tréninkového drilu čas i na drink a odpočinek pod miamským sluncem?
(úsměv) Já v to doufám, že stihnu nasát atmosféru. Ale tréninky pochopitelně mají přednost.

Zjistíte, jestli je město takové, jak ho líčí seriál Kriminálka Miami…
Ano (úsměv).

Na pódiu jste hovořil o reálné účasti na letošních olympijských hrách v Paříži. Obrovský závazek…
Je mi to jasné. Řekl jsem to, jak to je. Na olympiádu berou 46 závodníků podle rankingu. Já jsem naposledy byl tuším 36. Venkovní sezona teprve začala, většina favoritů ještě neběžela, tak uvidíme, jak zamíchají kartami. Já doufám, že sejde-li se několik lepších závodů, tak moje nominace dobře dopadne.

Do Paříže máte blíže na individuální trati, nebo ve štafetě?
Jan Veleba řekl, že jeho hlavní záměr je dostat se na olympiádu se štafetou. Já si věřím na individuální nominaci, která je reálnější. Ve štafetě bychom museli zaběhnout limit, který je hodně daleko, nebo se tam nominovat přes umístění na mistrovství světa. A to bychom museli běžet fakt hodně dobře.


Kompletní ohlédnutí za akcí Sportovec Jihlavska 2023 přineseme v pátečním vydání JL 12.4.

 

Kolektiv roku

Kolektiv roku

Vysočina Gladiators

americký fotbal

Pane předsedo, přijeďte na zápas

Na první pohled připomínali bodyguardy Miloše Vystrčila. „Nabušenou“ figurou se chlubí Martin Kulha s Matějem Večesem, kteří přišli na pódium převzít cenu pro nejlepší kolektiv. Na předsedu Senátu Parlamentu České republiky ale mají Vysočina Gladiators spadeno…

„Rádi pana Vystrčila uvidíme na domácím zápase a těšíme se na něj,“ řekl hlavní kouč Matěj Večes. „Několikrát jsem se chystal, ovšem nikdy mi to nevyšlo. Vymlouvat se umí každý, politik ještě lépe než ostatní. Zkusím to napravit a jednou si najít čas v prospěch Gladiators,“ slíbil Miloš Vystrčil.

České ligy amerického fotbalu se v Jihlavě hrají od roku 2016. Gladiators na sebe strhli obrovskou pozornost. Jejich fanouškovská základna sezonu od sezony roste. Co mistrovský titul (2021, 2023), to prvenství v anketě Sportovec Jihlavska.

„Za úspěch vděčíme dobrému kolektivu, poctivé práci a našim rodinám, které nás v tom, co děláme, podporují,“ prozradil předseda klubu Martin Kulha. „Bez fanoušků a sponzorů by to rovněž nefungovalo, takže i jim náleží poděkování,“ vzkázal.

Matěj Večes podotkl, že základem úspěchu je mládež. „Doufám, že jak Gladiators, tak všechny ostatní jihlavské sporty budou ve výchově mládeže pokračovat. Loni vybojoval titul i náš juniorský tým a já si toho cením skoro stejně jako vítězství v Czech Bowlu,“ doplnil trenér.

 

Trenér roku

Trenér roku

Eva Suchá

Atletika Jihlava, atletika

Práce s mládeží ji hrozně baví

Na otázku, proč se jihlavské atletice v současnosti tolik daří, odpověděl hlavní vítěz galavečera Eduard Kubelík, že díky dobrým koučům. A tak se nejlepším trenérem nemohl stát nikdo jiný než jeho „nadřízená“ Eva Suchá.

„Z každého ocenění, jak mého, tak mých svěřenců, mám radost. Na jaké místo bych ho zařadila? Zatím je nejvyšší, které jsem obdržela,“ řekla. „Děkuji celé svojí tréninkové skupině, bez které bych tady nestála. Dále rodičům za bezvadnou spolupráci a hlavně mému manželovi a celé svojí rodině. Ta trpělivost, když jsem pořád někde pryč, si zaslouží potlesk,“ dodala.

Říká se, že obecně je treneřina pěkná dřina. Jsou-li sportovci neukáznění, je i za trest… V případě Evy Suché to neplatí. Podle svých slov chodí na atletický stadion ráda. „Mně osobně to hrozně baví, pracovat s mladými závodníky. Zatím nerozlišuji, co je lehké a těžké.“

Nabízí se otázka, jestli používá metodu cukru a biče… „Někdy tam bič být musí. Jinak jsou skoro dokonalí,“ chválila Eva Suchá svoje svěřence, k nimž náleží i Mikuláš Dreisig či Nikola Musilová (v hlavní anketě rovněž nominována).

Aby jihlavští atleti byli úplně dokonalí, nesměli by na soustředění po večerech koukat do mobilu nebo používat jinou elektroniku. „Není to úplně přínosné. Měli by jít spát. V takovém případě se na ně trochu zlobíme,“ prozradila Eva Suchá.