Cena primátora statutárního města Jihlavy

Za přínos pro sport

Cena primátora

Stanislav Neveselý

lední hokej

Legendu jihlavské Dukly potažmo celého českého hokeje netřeba představovat. Stanislav Neveselý je spjatý s Duklou od roku 1964. Pomohl jí k 11 titulům. Jeden získal jako hráč a 10 jako mladší, respektive starší kouč. U reprezentace slavil stříbro z olympijských her 1984 a rok poté zlato na domácím světovém šampionátu 1985.

„Tehdy jsme měli v mančaftu deset Jihlaváků. Když jsme ve finále porazili Kanadu, obracela se Praha vzhůru nohama. Po Naganu se pro změnu obracela celá republika,“ zavzpomínal člen Síně slávy Českého hokeje. Památnou olympiádu v Naganu zažil jako manažer národního týmu.

Stanislav Neveselý začínal s velkým hokejem v pražské Spartě. Do Jihlavy ho „naverbovala“ další klubová legenda Jaroslav Pitner, od kterého se učil trenérskému řemeslu a tvrdým tréninkům. Proslulé byly Neveselého ranní běhy Telečskou ulicí před půl sedmou ke studánce, kde následovalo mytí těla ve studené vodě.

„Když jsem do Dukly přišel, byla v horším stavu, než je nyní, protože stadion ani neměl střechu. Přál bych jí novou halu, aby se mohla vrátit do extraligy, kam patří. Ale to není otázka pro mě,“ dodal Stanislav Neveselý.

Cena primátora

Marie Pytlíková

atletika

„Jsem mile překvapena. Ještě se mi nestalo, aby mě někdo takto ocenil,“ reagovala dlouholetá trenérka jihlavských atletů - oštěpařů a rozhodčí.

Marie Pytlíková začala s královnou sportu na základní škole v Moravských Budějovicích. Do krajského města Vysočiny ji zavedla náhoda. Rozhodovala se, jestli bude soutěžit za Brno, nebo půjde do Vítkovic. Nakonec zvítězila nečekaná třetí varianta.

„Na závodech v Olomouci jsem potkala jihlavské atlety a rozhodla jsem se jít do Jihlavy. Nelituji toho. Byly to a pořád jsou krásné roky. V Jihlavě jsem potkala svého manžela,“ prozradila.

Jako aktivní závodnice byla Marie Pytlíková zvyklá pracovat ve skromných sportovních podmínkách, které jsou s dnešními možnostmi těžko srovnatelné. „Na druhou stranu má současná generace kolem sebe daleko více rozptýlení než jenom sport,“ upozornila.

Bývalý šéftrenér české atletické reprezentace Tomáš Dvořák nedávno prohlásil, že atletika je čím dál více zábavnou show nežli sportem. „Na vrcholové úrovni možná ano. Já pracuji s dětmi, které jsou do sportování zapálené a mají radost z každého centimetru navíc. Potom mám radost i já,“ konstatovala.